Російські олігархи Фрідман та Авен все ж залишилися під санкціями ЄС: журналіст пояснив деталі

Російські олігархи Фрідман та Авен все ж залишилися під санкціями ЄС: журналіст пояснив деталі

Російські олігархи Фрідман та Авен все ж залишилися під санкціями ЄС: журналіст пояснив деталі

Суд Європейського Союзу в Люксембурзі 10 березня розпорядився виключити з списків санкцій ЄС двох російських олігархів – співзасновників концерну "Альфа-Груп" Михайла Фрідмана і Петра Авена. Однак це рішення поширюється лише на обмеження, запроваджені проти них з лютого-2022 до березня 2023 року – а оскільки список було оновлено на початку цього року, російські олігархи продовжують перебувати під санкціями.

Про виключення йдеться у рішенні суду. Зазначається, що своє рішення суд аргументував тим, що:

  • "жодна з причин, викладених у початкових санкційних актах, не є достатньо обґрунтованою";
  • відповідно, включення Авена і Фрідмана до списків санкцій не було виправданим.

"Щодо продовження дії актів, суд вважає, що Рада ЄС не надала жодних додаткових доказів порівняно з тими, на які вона спиралася в первинних актах", – йдеться в документі.

Суд не побачив зв’язку російських олігархів із Путіним

Водночас, наголошується, на думку суду хоча й є підстави вважати, що Фрідман та Авен близькі до оточення глави Кремля Володимира Путіна чи до нього самого, "вони не демонструють, що [олігархи] підтримували дії чи політику, які підривають чи загрожують територіальної цілісності, суверенітету та незалежності України"

Окрім того, вважає суд, ці підстави не доводять, що Фрідман та Авен надавали матеріальну чи фінансову підтримку російським особам, відповідальним за анексію Криму чи дестабілізацію України. А також, "що вони отримували вигоду від цих осіб".

Фрідман та Авен – засновники та акціонери російського "Альфа-Банку". Після початку повномасштабної війни в Україні вони покинули Росію, проте опинилися під санкціями ЄС і Великої Британії. У серпні 2023 року вони були також внесені до списку санкцій США.

Санкції залишилися в силі

Зі свого боку, журналіст "Радіо Свобода" Рікард Йозвяк пояснив, що рішення суду поширюється лише на обмеження, введені проти Фрідмана та Авена з лютого-2022 по березень 2023 року. Тобто прибрав дублюючі рішення щодо санкцій, адже список було оновлено на початку цього року.

"Отже вони залишаються під санкціями, оскільки список було оновлено на початку цього року. Але це поганий сигнал", – написав він у X.

Санкції проти Фрідмана та Авена продовжують діяти qhtixhiqttiuzant

Водночас експерти пояснюють, що під час розгляду в Суді ЄС оскаржуються не самі санкції, а конкретне рішення Ради ЄС. "Авен та Фрідман оскаржували чинне на час їхнього позову рішення від 2022 року. Утім, воно все одно вже перестало діяти – його замінило санкційне рішення 2023, а далі 2024 року", – пояснили вони.