Fleet in being: український безекіпажний флот перерізав російські лінії постачання в Чорному морі  

Український безекіпажний флот визначає хід війни в Чорному морі самим фактом свого існування.

Такого висновку дійшов аналітик і військово-морський історик H I Sutton, чий матеріал опублікували Naval News.

«Ці роботизовані катери потопили вражаючу кількість кораблів ВМФ росії, — зазначає експерт. — Але сама їхня присутність чинить більш серйозний, можливо, стратегічний вплив. росія змушена змінювати свої лінії постачання. А як показало вторгнення в Україну, лінії постачання мають ключове значення».

Наприкінці лютого два російських судна здійснили «щось вельми незвичайне», продовжує Саттон. Суховантаж Спарта IV і танкер «Язь» прямували з бази ВМФ рф у сирійському Тартусі в Чорне море. Ці судна зазвичай використовуються для перевезення військового майна: зокрема, «Спарта» транспортувала зенітно-ракетні комплекси С-300. «Язь» — однотипний танкеру Sig, який був уражений українськими безпілотниками 5 серпня минулого року.

Цього разу, наблизившись до Босфору, судна різко розвернулися і пішли в росію довгим шляхом — через Гібралтар, Атлантичний океан і Балтійське море. «Спарта» позавчора прибула до Балтійська, головної бази Балтійського флоту рф, «Язь» зараз перебуває недалеко від Щецинської затоки.

«Це ще один переконливий показник того, що морські безпілотники України здійснюють стратегічний вплив», — упевнений Саттон.

За його словами, росіяни більше не контролюють Чорне море. Спочатку вони намагалися конвоювати свої транспортники, але це призвело лише до нових втрат. Зараз же окупанти і зовсім відмовилися від цієї логістичної лінії, що створило їм купу нових проблем.

4 березня, за кілька годин до того, як біля Керченської протоки потопили російський корвет «Сергей Котов», атаці чотирьох дронів зазнав балкер «Элла». Ймовірно, це ті ж самі безекіпажні катери, які потім потопили військовий корабель.

Згідно з рапортом капітана, «Елла» повідомила, що о 14:15 за місцевим часом помітила чотири морські безпілотники. Суховантаж перебував у позиції 43°10,1 N 033°55,7 E, в центрі Чорного моря. Це за 100 миль (160 км) на південь від Севастополя і приблизно на півдорозі між Керченською протокою і протокою Босфор. Судно прямувало з росії до Італії.

За даними команди, морські безпілотники підійшли до судна на відстань близько півмилі (приблизно 1 км) і деякий час стежили за його пересуванням. Ймовірно, судно було впізнано і визнано недостатньо важливим для атаки.

Примітний момент: екіпаж повідомив, що радар зміг побачити безпілотники тільки тоді, коли вони наблизилися до судна на відстань у дві морські милі (3,7 км). Це показує, наскільки складно виявити дрони.

«Не виключено, що українці полювали за дорогими транспортними суднами, що перетинають Чорне море, — підсумовує Саттон. — А потім взяли на приціл військовий корабель як запасний варіант».

Навряд чи внаслідок дій українських захисників росіяни зовсім припинять перекидати військові вантажі Чорним морем, але те, що це завдання стає для них вельми складним і навіть смертельно небезпечним — незаперечний факт.

Військово-морські сили України разом з іншими складовими Сил оборони продовжують грандіозну й унікальну операцію з множення на нуль російської військової присутності в Чорному морі. Сьогодні стало відомо про поразку ще двох великих десантних кораблів проєкту 775/775М — «Ямала» та «Азова».

Війна триває…