Разом із пиловою бурею із Сахари в Україну могло принести пестициди, бактерії та радіоактивні елементи

Читать на русском

Разом із пиловою бурею із Сахари в Україну могло принести пестициди, бактерії та радіоактивні елементи

Разом із пиловою бурею із Сахари в Україну могло принести пестициди, бактерії та радіоактивні елементи

Про це повідомив еколог Володимир Борейко.

Річ у тім, що у 60-ті роки у пустелі Сахара проводила ядерні випробування Франція. І з того часу, на думку екологів, там залишилося багато радіоактивного піску.

За словами Борейка, наразі немає конкретних свідоцтв про наявність радіоактивних елементів у пилу, принесеному вітрами із Сахари.

«На час воєнного стану екологічна інспекція не працює. Аналіз може взяти Центральна геофізична обсерваторія Бориса Срезневського, проте вони роблять це не щодня, а раз на місяць чи більше. А ось на бактерії та пестициди, як мені відомо, у наших лабораторіях аналізів не проводять. Тому, якщо в пилу були пестициди, ми про це зможемо дізнатися лише років через 50», — каже експерт.

При цьому, за словами Борейка, із подібними природними явищами боротися майже неможливо.

Навіть якщо прилетять пестициди, фермери не перестануть працювати. А якщо буря донесе радіоактивний пил, він десь осяде, про це ніхто не знатиме, але паралельно зросте ризик розвитку захворювань, наприклад онкології. Проте все залежить від дози радіації», – розповів Володимир Борейко.

Зазначимо, що подібна ситуація вже відбувалася у 2021 році. Тоді європейський континент також накрили пилові бурі Сахари.

«Нещодавні пилові бурі Сахари не лише пофарбували небо Європи у незвичайний жовто-жовтогарячий колір, а й підвищили рівень радіоактивності. Зростання випромінювання зафіксувала неурядова організація Acro (Асоціація з контролю радіоактивності). Її фахівці проаналізували зразки піску, що випав на гірський масив Юра поблизу кордону між Францією та Швецарією.

За даними експертів, вітри сироко разом із пилом доставили на європейський континент цезій-137 — продукт радіоактивного розпаду, характерний для ядерних вибухів. В Acro упевнені, що це наслідки випробувань, які Франція проводила в алжирській пустелі. Тепер «як бумеранг» радіоактивне забруднення повертається до Європи», — йшлося у матеріалі «Євроньюс» у 2021 році.

Тим часом, як повідомляє BFMTV, пил із Сахари знову може прийти до України 7 квітня.